Suomenkielinen käyttöohje HMD Barça 3210 -puhelimelle.
HMD Barça 3210 on suomalaisen HMD Globalin valmistama peruspuhelin, joka julkaistiin maaliskuussa 2025 yhteistyössä FC Barcelonan kanssa. Puhelin perustuu vuoden 2024 Nokia 3210 -malliin ja sisältää 2,4 tuuman TFT LCD -näytön, 2 megapikselin kameran, 1450 mAh:n akun sekä 4G-tuen ja VoLTE-puhelut.
Laitteessa on mukana 12 räätälöityä FC Barcelona -teemaista taustakuvaa ja modernisoidun version klassisesta matopelisä, jossa pelataan Barcelonan jalkapallokentällä ja vältetään punaisia ja keltaisia kortteja. Erikoisominaisuutena puhelin sisältää äänitetyt tervehdykset FC Barcelonan tähdiltä kuten Lewandowskylta, Gavilta ja muilta pelaajilta. Puhelin on IP54-luokiteltu pölytiivis ja roiskevedenkestävä.
Jos olet ostanut uuden HMD Barça 3210:n ja tarvitset kattavan suomenkielisen käyttöohjeen, olet tullut oikealle sivulle. Voit selata alta HMD Barça 3210 käyttöohjetta suomeksi.
HMD Barça 3210 käyttöohje suomeksi
Onko sinulla kysyttävää?
Jos et löytänyt käyttöohjeesta vastausta liittyvään kysymykseesi tai ratkaisua ongelmaasi, voit jättää kysymyksen alle ja antaa muiden :n käyttäjien auttaa sinua. Voit myös auttaa muita vastaamalla muiden jättämiin kysymyksiin.
Lukituksen en saa pois, aikansa kun painaa tähteä aukeaa sim korttien asetukset kun yritän siitäpois painamalla nuolta menee heti avaus näyttöön ja taas lukossa kehoittaa painamaan tähteä sama ruljanssi jatkuu. L
Miten saa pidennettyä aikaa ettei heti lukitse itsensä, en saanut tätä ohjetta auki
Hei Leif! Voit muuttaa näytön sammumisaikaa seuraavasti: 1. Paina puhelimen keskinäppäintä avataksesi valikon. 2. Valitse Asetukset (rataskuvake). 3. Etsi kohta Laite ja sen alta Näyttö. 4. Valitse Taustavalo tai Aikakatkaisu. Täältä voit valita pidemmän ajan, esimerkiksi 1 tai 2 minuuttia. Tämän jälkeen näyttö pysyy päällä pidempään ennen lukittumista.
Kiitos Tiina T ongelma onkin se että heti kun avaan tämän härvelin se on lukossa näkyy teksti paina * poistaaksesi lukituksen ja selitin etten pääse asetuksiin eikä minnekään muualle kun tähden painamiseen aukeaa se sim asetukset ja kun yritän niistä pois aukaa aloitus ja sama teksti
Hei Leif! Kuulostaa siltä, että puhelimessasi on näppäinlukko päällä. HMD 3210 -puhelimessa näppäinlukko avataan yleensä painamalla ensin puhelimen lopetusnäppäintä (punainen luuri) ja heti sen jälkeen tähtinäppäintä (*). Jos puhelin pyytää painamaan tähteä, kokeile painaa ensin keskimmäistä valikkonäppäintä ja sen jälkeen heti tähtinäppäintä. Kun saat näppäinlukon auki, voit poistaa automaattisen näppäinlukon käytöstä menemällä kohtaan: Asetukset -> Laite -> Näppäimistön lukitus -> Automaattinen näppäinlukko ja valitsemalla ’Ei käytössä’.
Miten kytketään kaiutintoiminto?
Hei! HMD Barça 3210 -puhelimessa voit kytkeä kaiuttimen päälle puhelun aikana valitsemalla ’Kaiutin’. Tämä valinta näkyy puhelimen näytöllä, kun puhelu on käynnissä. Jos se ei näy suoraan, paina ’Valinnat’ ja valitse listasta ’Kaiutin’.